W poniedziałek 9 maja obchodziliśmy Dzień Europy - święto pokoju i jedności w Europie. Tego dnia w 1950 roku Robert Schuman wygłosił historyczną deklarację, w której przedstawił swoją wizję nowej formy współpracy politycznej w Europie, dzięki której wojna między narodami europejskimi stałaby się nie do pomyślenia. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska.

Każda klasa wylosowała jeden kraj Unii Europejskiej i przygotowała prezentacje, dekoracje i poczęstunek, by przybliżyć tradycje i kulturę danego kraju. Były nawet tańce: węgierski czardasz i grecki taniec popularnie zwany zorbą. Uczniowie wędrowali od klasy do klasy, podróżując od kraju do kraju, ucząc się, jak bogata i różnorodna jest nasza Europa.

Dziękujemy uczniom, nauczycielom i rodzicom za zaangażowanie.

W ostatni piątek kwietnia w naszej szkole zapanowało istne szaleństwo. Uczniowie wykazali się niezwykłą pomysłowością i udowodnili, że nie tylko w plecaku można przynieść czy przywieźć do szkoły książki. Wózeczki, wózki a nawet wóz, koszyki, kosze i skrzynki, torby i torebki. Królowały walizki i inne torby podróżne. Może zbliżająca się majówka sprawiła, że były pod ręką? Książki pomieści nawet kalosz czy chlebak. Nie wierzycie? Popatrzcie sami.

Od 1995 na całym świecie obchodzony jest Dzień Książki, ustanowiony przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa. Dziś książki konkurują nie tylko z radiem czy telewizją, ale przede wszystkim z internetem, zwłaszcza mediami społecznościowymi. Na naszym szkolnym korytarzu na przerwach widać, że książki nadal są ciekawą formą spędzania wolnego czasu.

Chcemy zachęcać do czytania książek, więc w tym roku szkolnym Samorząd Szkolny we współpracy z Biblioteką Szkolną ogłosił konkurs na prace przedstawiające „Moją ulubioną książkę z dzieciństwa”. Prace pojawiły się najpierw w Bibliotece, tam nauczyciele oceniali i głosowali na najlepsze prace, które następnie pojawiły się w naszej szkolnej galerii na piętrze.

Gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym:

1. miejsce – Maurycy Małkus 4a “Muminki”

2. miejsce – Adrianna Jeżewska 2a “Samotne święta Oskara”

3. miejsce – Antonina Janowska 8a “Kubuś puchatek”

Wyróżnienia:

Ania Siudy 1b “Czerwony Kapturek”

Klara Osiecka 1c “Królewna Śnieżka”

Arleta Socha 2a “Cukierku, ty łobuzie”

Mateusz Jachacy 2a “Kubuś Puchatek” (pudełko)

Karol Zych 2a “Lokomotywa”

Nina Hernik 7a “Dunia”

Choć był młody, gdy nie było jeszcze nas

Trochę Alka w głębi serca każdy ma

I warto tak żyć, warto tak żyć

Żeby zmienić świat trzeba zacząć od siebie

Od swoich wad. Jeśli jeszcze tego nie wiesz

Taki świat jaki będziesz ty

Albo dobry, albo zły.

To słowa refrenu hymnu naszej szkoły, a Alek to nasz patron. To pseudonim Macieja Aleksego Dawidowskiego. 30.03 w rocznicę jego śmierci, wspominamy jego życie i wartości, którym był wierny. W tym roku uczniowie przygotowali portrety Alka i plakaty o Alku. Ze ścian korytarzy uśmiechał się do nas Alek, a uczniowie mogli na przerwach poznać jak żył, jak walczył i jak zginął. Gdy plakaty znikną już ze szkolnych ścian, o naszym patronie zawsze będzie można poczytać tu Nasz patron www

30.03 odbył się również finał konkurs wiedzy o Alku dla klas 4-8, do którego pytania przygotowali nasi uczniowie. Gratulujemy zwycięzcom:

1. miejsce – Nina Hernik klasa 7a

2. miejsce – Zofia Szot klasa 5a

3. miejsce – Stanisław Stachniak klasa 7a

Uczennice klasy piątej przeprowadziły w szkole akcję ekologiczną. Pierwszym etapem był konkurs plastyczny na pracę o tematyce ekologicznej. Uczniowie przygotowali plakaty informujące o konieczności dbania o środowisko oraz wykonali prace przestrzenne o środowisku i z wykorzystaniem śmieci.

Zwycięzcy konkursu:

1. miejsce – Igor Wojtowicz z klasy 2b
  2. miejsce – Karol Zych z klasy 2a
  3. miejsce – Antonina Kurska z klasy 2c

W drugim etapie akcji 23.03 odbył się kiermasz słodkości. Zebrane pieniądze zostały przeznaczone na zakup środków opatrunkowych dla szpitala w Ukrainie.