W pośpiechu codzienności wykonujemy rutynowo nasze zadania. Śpieszymy się do pracy, szkoły i nie zauważamy świata wokół. Proszę się na chwilę zatrzymać i zamknąć oczy. Świat się zmienia. Nie pobiegniemy już chodnikiem, który dobrze znamy, tylko będziemy iść powoli wyczuwając każdą nierówność. Wyostrzymy nasz słuch na dźwięki dochodzące z otoczenia, poczujemy zapach ziemi, zapach kwiatów z rabaty, którą codziennie mijamy i zapach ze studzienki ściekowej. Tak postrzegają świat ludzie niewidomi.

W poniedziałek 24 września gościliśmy w naszej szkole p. Sebastiana, który stracił wzrok w wyniku wypadku motocyklowego. Spotkał się z naszymi uczniami i opowiadał im, jak niewidomi radzą sobie w życiu, jak piszą i czytają pismem Braille’a, na jakie trudności napotykają. Każdy z nas spotkał na drodze niewidomego i zastanawiał się, jak mu pomóc. Nasi uczniowie po spotkaniu z p. Sebastianem już to wiedzą. Przede wszystkim należy podejść i zapytać, czy potrzebuje pomocy, a jeśli tak, to nie szarpać za ramię, tylko dotknąć powierzchni dłoni osoby niewidomej i poprowadzić we właściwym kierunku. W spotkaniu towarzyszył p. Sebastianowi pies przewodnik rasy retriever, który wzbudził entuzjazm naszych uczniów. Jest to jednak pies do specjalnych zadań a nie do głaskania.

Jeśli chcą Państwo więcej się dowiedzieć o „niewidzialnym świecie” można się w weekend wybrać z dziećmi na „Niewidzialną Wystawę” (Al. Jerozolimskie 123 A), na której pan Sebastian jest przewodnikiem.